avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după o moștenire directa Buna ziua. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după o moștenire directa Buna ziua. Tatăl meu a ...

Succesiune după o moștenire directa
Buna ziua. Tatăl meu a decedat acum 3 ani și nu am făcut succesiunea după o casa moștenită de la bunici. Știu ca soția tatălui ( supraviețuitoarea ) ar avea dreptul legal de 25% , dar in cazul in care ar deceda și nu s-ar face succesiunea pana atunci , fiica dânsei dintr-o alta căsătorie ar avea vreun drept la aceasta casa ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:16, 6 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod direct, nu, nefiind ruda cu tatal dvs.
Dar, prin retransmitere, va mosteni cota mamei sale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata??? C_CRISTINA C_CRISTINA In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se ... (vezi toată discuția)