Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după o moștenire directa Buna ziua. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după o moștenire directa Buna ziua. Tatăl meu a ...

Succesiune după o moștenire directa
Buna ziua. Tatăl meu a decedat acum 3 ani și nu am făcut succesiunea după o casa moștenită de la bunici. Știu ca soția tatălui ( supraviețuitoarea ) ar avea dreptul legal de 25% , dar in cazul in care ar deceda și nu s-ar face succesiunea pana atunci , fiica dânsei dintr-o alta căsătorie ar avea vreun drept la aceasta casa ?
Multumesc
In mod direct, nu, nefiind ruda cu tatal dvs.
Dar, prin retransmitere, va mosteni cota mamei sale