Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parter sau demisol ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parter sau demisol ?

Daca o cladire are iesire la 2 strazi, care sunt in panta accentuata una de cealalta, atunci nivelul de pe pamant este parter privit din strada de la vale si subsol privit din strada de la deal. ISC a emis unor reclamanti o hartie care spune ca autorizatia mea de construire a fost emisa pentru d+p+2, dar eu am construit de fapt p+3, deoarece ei considera demisolul parter, pentru ca privesc cladirea de la vale, nu de la deal, asa cum este in autorizatia de construire, precum si in plansele de arhitectura. Este corect punctul de vedere al ISC ?
Daca privesc dinspre strada la care este mentionata in adresa oficiala a terenului de sub constructie, da, este corect.
Deci nu conteaza ca nivelul respectiv este pe 3 laturi sub nivelul terenului si doar pe o latura, cea dinspre vale, deasupra terenului ? Prin definitie, parterul trebuie sa aiba toate laturile deasupra solului, altfel devine demisol sau subsol, nu ?

Cum poate fi considerat parter un nivel ingropat in pamant ??