Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensarea orelor suplimentare conf OUG nr.117/2021
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensarea orelor suplimentare conf OUG nr.117/2021

Intervalul de timp de compensare a orelor suplimentare pentru bugetari este modificata de aparitia OUG nr.117/04.10.2021 tinand seama de faptul ca Legea nr.153/2017 art.21 alin.1 inca nu s-a modificat? Va intreb deoarece in institutia unde lucrez consilierul juridic are opinia ca trebuie majorat intervalul de compensare la 90 de zile asa cum apare in OUG nr.117/2021 chiar daca legea nr.153/2017 art.21 prevede un interval de 60 zile. Cum e corect ? Se pot compensa in 60 de zile sau in 90 de zile? Fac precizarea ca lucrez in administratia publica locala.
Cristinabv, utilizator
In sectorul bugetar se aplica Legea 153/2017 ...
OUG 117 a modificat și completat Codul muncii, care e lege organică și se aplică și sectorului bugetar, nu?

Legea 153/2017, Articolul 21
Sporul pentru munca suplimentară
(1) Munca suplimentară prestată peste programul normal de lucru, precum și munca prestată în zilele de sărbători legale, repaus săptămânal și în alte zile în care, în conformitate cu legea, nu se lucrează, se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.

Deci exact cum era în Codul muncii înainte de modificarea (deja în vigoare) cu 90 de zile:
Art. 122. [compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite]
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

Sunt de părere că are dreptate consilierul juridic din instituția unde lucrează CristinaBv.
Multumesc pentru raspuns, dar vad ca nu exista punct de vedere unitar . A se vedea raspunsul de mai sus
Cristinabv, utilizator
".... norma specială derogă de la norma generală - specialia generalibus derogant - şi se aplică cu prioritate ori de câte ori se regăseşte un caz care intră sub incidenţa prevederilor sale.
Ca efect al principiului anterior enunţat, legea generală ulterioară nu poate modifica sau abroga, cu excepţia cazului codificării ulterioare comprehensive, o lege specială anterioară. "
(Decizia nr. 21 din 15 octombrie 2018 ,Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Monitorul Oficial nr. 1081 din 20 decembrie 2018)

Lege nr. 153/2017 este tot o lege organica.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pentru clarificare.