Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Soțul meu are moștenire de la părinții ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Soțul meu are moștenire de la părinții lui un ...

Bună ziua,
Soțul meu are moștenire de la părinții lui un apartament.Există vreo modalitate prin care eu ca și soție legitimă să fiu trecută în actele apartamentului?
Mulțumesc!
Bunurile dobândite prin moștenire sunt bunuri proprii.
Daca soțul dorește, va poate dona jumătate din apartament sau puteți încheia o convenție matrimoniala de comunitate convențională, prin care sa transformati apartamentul din propriu în comun.
Principala condiție, e ca sotul sa doreasca sa fiti " trecuta" , restul sunt detalii, rezolvati la notar.
Ce-mi place asta cu sotie legitima!
Pai exista și "soție nelegitima".
Soția mea în sus soția mea în jos și când ceri certificatul de căsătorie "Ah, nu suntem căsătoriți la Primarie. Doar la preot".