avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Soțul meu are moștenire de la părinții ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Soțul meu are moștenire de la părinții lui un ...

Bună ziua,
Soțul meu are moștenire de la părinții lui un apartament.Există vreo modalitate prin care eu ca și soție legitimă să fiu trecută în actele apartamentului?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:50, 13 Octombrie 2021
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunurile dobândite prin moștenire sunt bunuri proprii.
Daca soțul dorește, va poate dona jumătate din apartament sau puteți încheia o convenție matrimoniala de comunitate convențională, prin care sa transformati apartamentul din propriu în comun.
10 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Principala condiție, e ca sotul sa doreasca sa fiti " trecuta" , restul sunt detalii, rezolvati la notar.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce-mi place asta cu sotie legitima!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai exista și "soție nelegitima".
Soția mea în sus soția mea în jos și când ceri certificatul de căsătorie "Ah, nu suntem căsătoriți la Primarie. Doar la preot".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)
Pot sa cumpar un apartament ca bun propriu daca sunt casatorit. ... Byzy22 Byzy22 Pot sa cumpar un apartament ca bun propriu daca sunt casatorit. Si sotia este de acord ca sa nu fie bun comun? (vezi toată discuția)
Convenție matrimonială după căsătorie: pot fi trecute bunurile comune doar în proprietatea unuia dintre soți? alfa19 alfa19 Casatorie in noiembrie 2011. Comunitate legala. 1. Sotia a achizitionat in timpul casatoriei un spatiu comercial si un autoturism. Dorim ca aceste bunuri sa ... (vezi toată discuția)