avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, Am primit și eu o amenda penala de 5600 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, Am primit și eu o amenda penala de 5600 lei pentru ...

Bună ziua,
Am primit și eu o amenda penala de 5600 lei pentru conducere sub influenta alcoolului. În sentința judecătorească doar atât este specificat, doar amendă fără anularea permisului! Întrebarea este,pot sa îmi recuperez permisul?
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Permisul se anuleaza, dupa 6 luni de la achitarea amenzii, aveti dreptul sa va prezentati la examen pentru un nou permis.
Chiar dacă nu este specificat în sentința anularea permisului?



Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Permisul se anuleaza, dupa 6 luni de la achitarea amenzii, aveti dreptul sa va prezentati la examen pentru un nou permis.

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Anularea permisului nu se dispune de instanta, ci de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă, dispusă de o instanţă din România.
Ultima modificare: Vineri, 8 Octombrie 2021
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mai am o întrebare! Aveți idee care este termenul pentru a achita amenda,nu este specificat nicăieri!
Mulțumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Anularea permisului nu se dispune de instanta, ci de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă, dispusă de o instanţă din România.

6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 559 Cod proc.pen.
Punerea în executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
(2) Când cel condamnat se află în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut la alin. (1), judecătorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii pe o perioadă de cel mult 2 ani, în rate lunare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda penala LBeatrice LBeatrice Cum scap de inchisoare ptr neplata amenzii penale pot primi cu suspendare? (vezi toată discuția)
Amenda penala Dragomir22 Dragomir22 Buna ziua ,azi am primit o amenda penala de 4500 de lei pentru conducere sub influenta alcoolu-lui, in cat timp trebuie platiata ? Si dupa ce o platesc mai imi ... (vezi toată discuția)
Amenda penala Marian Paduraru Marian Paduraru Fiul meu a primit o amenda penala in valoare de 8000 ron si cheltuieli judiciare de 4000 el este student acum si nu are posibilitatea sa o achite integral ar ... (vezi toată discuția)