Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, Am primit și eu o amenda penala de 5600 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, Am primit și eu o amenda penala de 5600 lei pentru ...

Bună ziua,
Am primit și eu o amenda penala de 5600 lei pentru conducere sub influenta alcoolului. În sentința judecătorească doar atât este specificat, doar amendă fără anularea permisului! Întrebarea este,pot sa îmi recuperez permisul?
Permisul se anuleaza, dupa 6 luni de la achitarea amenzii, aveti dreptul sa va prezentati la examen pentru un nou permis.
Chiar dacă nu este specificat în sentința anularea permisului?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Permisul se anuleaza, dupa 6 luni de la achitarea amenzii, aveti dreptul sa va prezentati la examen pentru un nou permis.

Anularea permisului nu se dispune de instanta, ci de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă, dispusă de o instanţă din România.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mai am o întrebare! Aveți idee care este termenul pentru a achita amenda,nu este specificat nicăieri!
Mulțumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Anularea permisului nu se dispune de instanta, ci de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă, dispusă de o instanţă din România.

ART. 559 Cod proc.pen.
Punerea în executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
(2) Când cel condamnat se află în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut la alin. (1), judecătorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii pe o perioadă de cel mult 2 ani, în rate lunare.