avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda penala

Buna ziua ,azi am primit o amenda penala de 4500 de lei pentru conducere sub influenta alcoolu-lui, in cat timp trebuie platiata ? Si dupa ce o platesc mai imi sa permisul inapoi ? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 10:04, 7 Decembrie 2016
Buna ziua,
Art. 559 Cod Procedura Penala.
Punerea în executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
(2) Când cel condamnat se află în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut la alin. (1), judecătorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii pe o perioadă de cel mult 2 ani, în rate lunare.

Deci 3 luni.

Permisul se anuleaza.
Aveţi posibilitatea să redobândiţi dreptul de a conduce autovehicule, respectiv să obţineţi un nou permis de conducere.

Numai în situaţia în care fostul titular al permisului de conducere îndeplineşte una din condiţiile art. 116, alin.1, lit. a,b,c,d menţionate mai jos, atunci acesta poate solicita aprobarea prezentării la examen în vedere redobândirii permisului de conducere, pentru toate categoriile avute anterior. Astfel, pentru redobândirea permisului de conducere care a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, solicitantul se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:

-- au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii penale
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea de a nu mai deschide un nou topic pe aceeasi tema intrucat o astfel de practica incalca pct.3.3 din Regulament.
In situatia in care mai aveti intrebari suplimentare legate de acest subiect, aveti posibilitatea sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde".
Aveti mai jos raspunsul primit in topicul dublat.
Multumesc pentru intelegere.
cyan a scris:

Art. 559
Punerea în executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
(2) Când cel condamnat se află în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut la alin. (1), judecătorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii pe o perioadă de cel mult 2 ani, în rate lunare.

Detalii: [ link extern ]

Permisul urmeaza a se anula in baza hotararii judecatoresti definitive si veti avea posibilitatea redobandirii dreptului de a conduce dupa 6 luni de la plata integrala a amenzii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda penală, dupa cat timp pot redobandi permisul? nix1212 nix1212 Condamnă pe inculpatul....x la: -3600 lei amendă penală (èchivalentul a 180 de zile amendă a cate 20 lei/zi) pt savarsirea infractiunii prev. De art. 336 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am primit și eu o amenda penala de 5600 lei pentru ... ionut230 ionut230 Bună ziua, Am primit și eu o amenda penala de 5600 lei pentru conducere sub influenta alcoolului. În sentința judecătorească doar atât este ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere -amenda penala cosmin0686 cosmin0686 Sal. anu trecut mi-a fost ridicat permisul ptr. alcool 1,10 % la probele biologice ,dupa un an m-am prezentat la judecatorie si am primit urmatorul ... (vezi toată discuția)