Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, ce drepturi are o sotie supravietuitoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, ce drepturi are o sotie supravietuitoare asupra partajului ...

Buna ziua, ce drepturi are o sotie supravietuitoare asupra partajului defunctului dintr-o casatorie anterioara (cu imobil) care include si o fiica a defunctului si fosta sotie in viata ? Mentionez ca sentinta partajului era ca sotia din prima casatorie trebuie sa plateasca defunctului 13000 euro ,dar imediat dupa sentinta acesta a decedat si prima sotie nu a apucat sa plateassca. Ce trebuie sa faca in continuare ?
Defunctul era casatorit cu sotia supravietuitoare de 3 ani si locuiau in alta regiune a tarii fata de imobilul aflat in partaj din prima casatorie.
Defunctul mai avea un imobil mostenit de la parintii sai inaintea casatoriei cu ultima .Ce drepturi are sotia supravietuitoare fata de fiica defunctului din prima casatorie ?
Va multumesc anticipat !
ok,va multumesc