Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vânzare apartament.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vânzare apartament.

Am un apartament suprafață 60mp,achizitionat în 2015 pe firma cu tva de 24%, ac doresc sa îl vând către o persoana fizica cum ma sfătuiți sa procedez?
george-neagu, moderator
Cu TVA de 5% daca il vindeti sub 450.000 lei si are o suprafata de 120mp . Altfel daca il vindeti in regim de scutire ( apartamentul fiind vechi > 1an ) va trebui sa ajustati TVA dedus la achizitie si ala e cam mare .