Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Nu vreau sa înțelegeți greșit, nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Nu vreau sa înțelegeți greșit, nu vreau sa ma ...

Bună ziua,
Nu vreau sa înțelegeți greșit, nu vreau sa ma sustrag de la plata utilităților însă vreau ca totul sa fie legal.
Asociația de proprietari nu are contract cu apa canal, de ce???? Nu ma interesează. Astfel factura este emisa între apa canal și dezvoltator.
1. Este corect sa achit, eu ca proprietar o factura ce nu aparține Asociației?.
2. Legea permite sa achit restul de întreținere iar cheltuiala cu apa canal, nu? Au dreptul sa aplice penalizări?
Mulțumesc
Când a-ți devenit Asociație de proprietari toate contractele cu furnizorii se incheie pe Asociația de proprietari . In cazul in care Asociația amână încheierea noilor contracte aceste v-0r fi îndeplinite de dezvoltator , care in caz de neplată a facturilor poate să aplice o penalizare mai mare decât Asociaților de proprietari .Este posibil ca și furnizorii să aplice penalizări mai mari intru-cât este vorba de o firmă de construcții care pană la momentul predării plătește penalizările pe S.C.