avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Notificare intemeiata pe numar articol gresit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Notificare intemeiata pe numar articol gresit

Buna seara,

Acum o luna si jumatate am primit de la furnizorul de gaze naturale o notificare de modificare a pretului. Aceasta a fost intemeiata pe art. 9 din Conditiile Generale, citez mai jos din notificare primita:

"În mod special, avem în vedere art. 9 din Condițiile Generale care prevede faptul că modificarea
circumstanțelor de la momentul încheierii Contractului (inclusiv modificarea condițiilor tehnico-economice)
duce la actualizarea automată a valorilor facturate de către Furnizor, fără a fi necesară amendarea Contractului."

Numai ca art. 9 din Condițiile Generale prevede altceva: "Art.9. Durata contractului - (1) Prezentul Contract de furnizare a gazelor naturale se încheie pe o perioadă de 12 luni de la data
la care începe să își producă efectele, cu posibilitate de prelungire."

Modificarea circumstantelor este prevazuta la Art. 8 din Conditiile Generale, nu articolul 9.

Faptul ca in notificare este specificat articolul gresit duce la nulitatea acesteia deoarece nu este intemeiata?

Multumesc,
Radu
Cel mai recent răspuns: tanaru , utilizator 20:33, 10 Octombrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuzuri gdf Florin02 Florin02 M-ar interesa ce alte variante ar fi de furnizori de gaze( exceptand gdf-ul bineinteles) cu care s-ar putea face contract de furnizare de gaz, am citit undeva ... (vezi toată discuția)
Majoare preț înăuntrul termenului de preț fix ludo ludo Bună ziua, Aș avea nevoie de un sfat : am 4 contracte de furnizare EE și GN din 10 februarie 21 cu pretul fix 12 luni. Pe 27 august am primit două ... (vezi toată discuția)
Despre teava comuna de gaz a blocului . am fost anuntat scris ... laura1016 laura1016 Despre Teava comuna de gaz a blocului . Am fost anuntat scris , de catre furnizor , ca teava comuna de gaz a blocului nu este verificata si are intirziere ... (vezi toată discuția)