Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Notificare intemeiata pe numar articol gresit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Notificare intemeiata pe numar articol gresit

Buna seara,

Acum o luna si jumatate am primit de la furnizorul de gaze naturale o notificare de modificare a pretului. Aceasta a fost intemeiata pe art. 9 din Conditiile Generale, citez mai jos din notificare primita:

"În mod special, avem în vedere art. 9 din Condițiile Generale care prevede faptul că modificarea
circumstanțelor de la momentul încheierii Contractului (inclusiv modificarea condițiilor tehnico-economice)
duce la actualizarea automată a valorilor facturate de către Furnizor, fără a fi necesară amendarea Contractului."

Numai ca art. 9 din Condițiile Generale prevede altceva: "Art.9. Durata contractului - (1) Prezentul Contract de furnizare a gazelor naturale se încheie pe o perioadă de 12 luni de la data
la care începe să își producă efectele, cu posibilitate de prelungire."

Modificarea circumstantelor este prevazuta la Art. 8 din Conditiile Generale, nu articolul 9.

Faptul ca in notificare este specificat articolul gresit duce la nulitatea acesteia deoarece nu este intemeiata?

Multumesc,
Radu
~ Conținut șters la cerere ~