Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Majoare preț înăuntrul termenului de preț fix
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Majoare preț înăuntrul termenului de preț fix

Bună ziua,
Aș avea nevoie de un sfat : am 4 contracte de furnizare EE și GN din 10 februarie 21 cu pretul fix 12 luni. Pe 27 august am primit două notificări prin care furnizorul mă anunță că din cauză că s-au modificat condițiile tehnico- economice inițiale începând cu întâi octombrie prețutile se vor majora cu cca. 230% , mai exact 220 la GN ș 557 la EE. În contract și în condițiile generale de livrare nu s-au definit /listat niște condiții tehnico--economice de la acea dată în schimb există un art. care permite majorarea prețului dacă se modifică condițiile tehnico-economice inițiale și un altul în care eu declar că mi s-au pus la dispoziție toate informațiile pe care le-am cerut și că sunt de acord cu cele prevăzute în contract în cunoștiință de cauză. În această situație m-aș putea adresa instanței să constate nulitatea absolută a acelui articol ref. la conditiile tehnico economice? Am vreo șansă ? Mulțumesc
ludo, utilizator
Eu as merge cu o plangere la ANRE si vedeti ce va spun dumnealor.
Daca aveti castig de cauza la ANRE aveti mari sanse in instanta.

Am inteles ca unele firme au fost amendate pentru asta, ca a pus consumatorul sa suporte toata aceasta crestere si el nimic*.