Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O infracțiune săvârșită în august 2020 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O infracțiune săvârșită în august 2020 definitivă îla ...

O infracțiune săvârșită în august 2020 definitivă îla 26 noiembrie 2020 (condamnare 1 an inchisoare) o infracțiune săvârșită în 11.03.2018 definitivă la 13 noiembrie 2020 (condamnare 3 ani închisoare pedeapsa 2 ani +1 an spor infracțiunea fiind în concurs cu o infracțiune pentru care pedeapsa de 2 ani a fost executată la termen)Adina în vedere data la care au fost savirsite infracțiunile la ce recidivă se încadrează? Cum vor fi contopite pedepsele de 1 an si 3 ani?
Mulțumesc!
Asa la prima vedere, ar fi concurs intre ultimele doua, si o recidiva postexecutorie raportat la cea executata.
Cum vor fi contopite pedepsele de 1 an si 3 ani?

Dupa regulile de la concurs. Dar trebuie vazut pentru fiecare clar care este pedeapsa aplicata pentru fiecare infractiune.
Se poate aplica pedeapsa prin cumul aritmetic 3 ani + 1 an = 4 ani de executat? Mulțumesc!

trandafir2 a scris:

Asa la prima vedere, ar fi concurs intre ultimele doua, si o recidiva postexecutorie raportat la cea executata.
Cum vor fi contopite pedepsele de 1 an si 3 ani?

Dupa regulile de la concurs. Dar trebuie vazut pentru fiecare clar care este pedeapsa aplicata pentru fiecare infractiune.

Daca e concurs, nu e cumul aritmetic.
Daca e concurs, se aplica regulile de la concurs.