Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tip de soluție: Soluționare Soluția pe scurt: In ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tip de soluție: Soluționare Soluția pe scurt: In baza art.585 ...

Tip de soluție: Soluționare
Soluția pe scurt: In baza art.585 al 1 lit (a) și (b)CPP
admite cererea de contopire
Constată că pedeapsa ce face obiectul mandatului de executare a pedepsei închisorii (3ani închisoare)in executarea în care se află petentul constituie primul termen al recidivei iar pedeapsa ce face obiectul mandatului.....(1an închisoare) aflat în așteptare constituie al doilea termen al recidivei
Adaugă pedeapsa de 1 an închisoare la pedeapsa de 3 ani închisoare în final persoana condamnata urmând să execute pedeapsa de 4ani închisoare în regim de detenție.Deduce din pedeapsa rezultantă.....
Anulează mandatul.... și mandatul.... și dispune emiterea unui nou mandat de executare
Cu contestație în 3 zile.....
Acum vă întreb dacă nu cumva sa făcut. o greșeală
Infracțiunea pentru care execută pedeapsa de 3 ani a fost săvârșită în anul 2018 judecată în ianuarie 2020 și a rămas definitivă în 13
noiembrie 2020 iar infracțiunea pentru care a primit 1an a fost săvârșită în august 2020 și a rămas definitivă în 26 noiembrie 2020.Oare sa aplicat corect cumulul aritmetic? Sau nu sa reținut corect data la care au fost săvârșite infracțiunile.
Mulțumesc!
Parca am mai discutat-o pe asta. Nu este si o suspendare revocata in pedeapsa de 3 ani?
Ati uitat sa o precizati mai sus, de altfel dupa cum ati scris-o acum, da ar fi concurs si nu cumul aritmetic,
Dar din cate imi amintesc, aveti si o recidiva postexecutorie si la aceea este cumul aritmetic.
Situatia este mai complicata la dvs pt ca aveti 3 pedepse, stabilite pe doua legi, pe vechiul si pe noul cod.

Oricum, aveti contestatia, ...si mergeti la cineva care poate sa vada dosarul,
caci aici pe forum, daca vreti, noi va spunem exact ce doriti dvs.
Mulțumesc pentru răspuns!
Pedeapsa de 3 ani care este in curs de executare este o pedeapsă de 2 ani contopită cu o pedeapsă de 2 ani executată la termen și sporul de 1 an.
Mulțumesc!
trandafir2 a scris:

Parca am mai discutat-o pe asta. Nu este si o suspendare revocata in pedeapsa de 3 ani?
Ati uitat sa o precizati mai sus, de altfel dupa cum ati scris-o acum, da ar fi concurs si nu cumul aritmetic,
Dar din cate imi amintesc, aveti si o recidiva postexecutorie si la aceea este cumul aritmetic.
Situatia este mai complicata la dvs pt ca aveti 3 pedepse, stabilite pe doua legi, pe vechiul si pe noul cod.

Oricum, aveti contestatia, ...si mergeti la cineva care poate sa vada dosarul,
caci aici pe forum, daca vreti, noi va spunem exact ce doriti dvs.