Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestație
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestație

Buna ziua
Am foat surprins de aparatul radar cu 103 km in localitate și mi-a fost suspendat permisul .
In procesul verbal agentul mi-a greșit seria de pe permis , dacă fac contestație la amenda , oare as avea câștig de cauza ?
Graurraul, utilizator
Pentru motivul asta nu, e doar o eroare materiala.
Limita maxima a vitezei in respectiva localitate este 50 km/h?
Daca da
Din punct de vedere tehnic se poate invoca prevederile unei norme emis de Biroul Roman de Metrologie Legala conform careia viteza reala a autovehicului putand fi inferioara valorii de 100 km/h ceea ce se sanctioneaza cu amenda fara suspedarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice
Din punct de vedere juridic un complet format din 20 de magistrati de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au decis in mod eronat ca norma metrologica despre care am facut vorbire mai inainte nu se aplica cinemometrelor (aparatelor radar).
Orice aparat de masura, in marea majoritatea cazurilor, indica valori diferite de cele reale.
Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie este obligatorie fiind vorba de un Recurs in interesul Legii. Invocarea abaterilor de masurare a cinemometrului este din start sortita esecului
ing. Ioan Ciobanu