Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posesie canabis.. Bună seara! Un prieten a trimis ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posesie canabis.. Bună seara! Un prieten a trimis recent un ...

Posesie canabis.. Bună seara! Un prieten a trimis recent un colet în România, în care la vama, spune curierul, a fost descoperit un plic ce conținea cantitatea de 1 gram de canabis... nu cunosc mai multe detalii, deoarece sa întâmplat recent... puteți sa îmi spuneți care ar fii urmările?
Ceva de genul urmator,
(1) Introducerea sau scoaterea din țară, precum și importul ori exportul de droguri de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani și interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 ani și interzicerea unor drepturi.
Mulțumesc! Pentru 1 gr? Sau 07-08 ?

trandafir2 a scris:

Ceva de genul urmator,
(1) Introducerea sau scoaterea din țară, precum și importul ori exportul de droguri de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani și interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 ani și interzicerea unor drepturi.

Sa își angajeze avocat bun repede ca să vadă dacă poate sa scape.
Cantitate este mica dar este ciudat modul de operare.
Pare sa fie o verificare dacă ar merge și trimis mai mult canabis.

Procurorul ca gândi asa foarte probabil dar fapta este esentiala și nu ce gândeau ei.
O sa vadă avocatul in concret ce este de făcut ca trebuie gândit repede și amplu la fata locului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat