Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, As dori să cumpăr o casa, dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, As dori să cumpăr o casa, dar proprietara nu deține ...

Buna seara,
As dori să cumpăr o casa, dar proprietara nu deține acte (CVC).
A avut o chitanță de mana dar a ars în incendiu cu multi ani in urmă.
Menționez că soțul dânsei a murit în urma cu 6 luni și are 3 copii(2 in străinătate) , bineînțeles că nu s-a putut face succesiunea, neavând acte....
Exista vreo șansă să se poata face acte pt acel imobil?
Va mulțumesc anticipat pt răspunsuri.
legal, nu puteti cumpara proprietati neintabulate. dar... nimic nu e imposibil. sigur vreti sa va inhamati la munca asta? mai ales ca veti face diligente in numele vanzatorilor. probabil pretul e extrem de atractiv
adriandimitriu, utilizator
Prețul este corect pt căsuța (40mp), cca 300 mp in total cu tot cu teren. Mă interesează imobilul din perspectiva faptului că este în vecinătatea casei mele.
Dar având în vedere că nu are acte, am căzut la învoială cu dânsa sa contribuie și ea cu 50%.
Ea a cumpărat casa prin chitanță de mână în urma cu 24 ani....
Mă interesează care este procedura, demersurile necesare pt a putea intabula imobilul
Mulțumesc.
nu e vorba atat de cheltuiala, cat de consumul de timp (eu estimez 2-3 ani)
vanzatoarea dvs trebuie sa ceara in instanta recunoasterea dreptului de proprietate. e nevoie de martori, poate si experti, ca inscrisuri... si abia apoi veti putea cumpara. daca nu se razgandeste intre timp.
consultati un avocat.