Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Sunt proprietar al unui apartament in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Sunt proprietar al unui apartament in Sinaia, dar la ...

Buna ziua
Sunt proprietar al unui apartament in Sinaia, dar la data achiziționării acesta era ocupat de chiriasi. Am cumpărat apartamentul, dar n-am incheiat contract de inchiriere pe numele meu lăsân vechii chiriasi sa locuiasca in continuare (tinp de 3 ani).
In luna august al acestui an am luat legatura cu persoanele care folosesc (locuiesc) apartamentul si am incheiat o conventie holografă cu datele de identitate, CNP, etc si în care am convenit să elibereze apartamentul până la 31 oct 2021. Persoanele care locuiesc acolo fara contract de inchiriere au promis, dar nu au făcut nici o miscare spre a elibera locatia. Ce proceduri legale ar trebui să urmez? să mă indrept către un executor judecătoresc sau trebuie să deschid proces judecătoresc. Si, unde trebuie să deschid procesul ? la Sinaia sau în localitate unde locuiesc (Bucuresti)? Multumesc si vă rog sa mă indrumati spre rezolvarea acestei mari probleme
Buna ziua, trebuie sa introduceti la instanta o actiune in evacuare, competenta apartinand instanteti de la locul imobilului.
Multumesc. Intr-adevar este o problemă!