Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, numele meu este Daniela am 26 de ani. Eu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, numele meu este Daniela am 26 de ani. Eu și soțul ...

Bună ziua, numele meu este Daniela am 26 de ani. Eu și soțul meu suntem căsătoriți de 5 ani de zile, dintre care de aproape 2 ani suntem separați deoarece conviețuirea împreună a devenit imposibila. Avem doua fetite împreună 7 și 4 anișori. Fetitele sunt la el, nu mi le-a dat la plecare și părinții îl susțin în tot ce face (adică tot răul pe care îl provoacă mereu).
Acum vin cu o întrebare și eu:Aș putea să deschid divorț eu singura în instanta , (deoarece el nu vrea divorț la notar) și unde as putea sa încep procedura pentru ca eu sunt în Galați și el este la Timișoara!!!!! Va rog aștept un răspuns mulțumesc mult.
Divorț puteti introduce oricand nu asta e problema,greșeala a fost ca ati permis ca cele 2 minore sa nu stea cu dvs,e foarte complicat să.obtineti acum domiciliul.Discutati cu un avocat,astfel de situații.taraganate ajung să se complice nerezolvate la timp.
cererea se depune la judecatoria de pe raza ultimului domiciliu comun.
fetitele sunt la el de 2 ani ? daca da, putin probbail sa le luati daca sunt bine ingrijite.
Înțeleg, doar ca el a sărit la bătaie la mine și la sora mea și ne-a dat afara forțat din curte când am fost sa le iau, este foarte violent când e băut și nam putut face nimic ca nici autoritățile nu au vrut sa se bage.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Divorț puteti introduce oricand nu asta e problema,greșeala a fost ca ati permis ca cele 2 minore sa nu stea cu dvs,e foarte complicat să.obtineti acum domiciliul.Discutati cu un avocat,astfel de situații.taraganate ajung să se complice nerezolvate la timp.

În februarie fac doi ani, decand sunt la el,am mai fost în vizita la ele, dar situația financiara nu-mi permite sa merg lunar și îmi dau seama ca asta nu e bine dar încerc sa câștig mai mult sa pot sa le vizitez Mai des, îmi doresc doar sa le lase la mine atat

gi-jane2 a scris:

cererea se depune la judecatoria de pe raza ultimului domiciliu comun.
fetitele sunt la el de 2 ani ? daca da, putin probbail sa le luati daca sunt bine ingrijite.

cereti divortul la judecatoria de pe raza ultimului domiciliu comun, cereti sa exercitati impreuna autoritatea parinteasca, sa aiba locuinta la el si program de vizita dupa cum credeti ca le puteti vizita , sa le luati in vacanta etc.