Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă sunt angajat de 1luna, după o întrerupere de 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă sunt angajat de 1luna, după o întrerupere de 1 an, la ...

Dacă sunt angajat de 1luna, după o întrerupere de 1 an, la ieșirea din izolare beneficiez de concediu medical?
OUG 158/2005
art. 9
(1) Persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) și (2) au dreptul la concediu și indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, fără îndeplinirea condiției de stagiu de asigurare, în cazul urgențelor medico-chirurgicale, al unor tipuri de arsuri care se stabilesc prin normele de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență, inclusiv pentru perioada de recuperare, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, stabilite prin hotărâre a Guvernului, neoplaziilor, SIDA, precum și în cazul bolilor infectocontagioase pentru care se impune măsura izolării prevăzută la art. 8 alin. (1) din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații de risc epidemiologic și biologic.

(2) În scopul prevenirii îmbolnăvirilor, persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) și (2) au dreptul la concediu și indemnizație pentru carantină, fără îndeplinirea condiției privind stagiul de asigurare.
E valabil și după modificările din august 2021? Mulțumesc.

Profuinfo a scris:

Dacă sunt angajat de 1luna, după o întrerupere de 1 an, la ieșirea din izolare beneficiez de concediu medical?

Textul este inca in vigoare.