Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat ...

buna ziua

la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat de avocat prin imputernicire avocatiala fara a se mai prezenta personal in instanta? Nu este plecat in strainatate si nici nu indeplineste alte conditii de imposibilitate de a se prezenta.

Paratul la randul sau nu se va prezenta fiind reprezentat doar avocat.

Ce se va intampla in acest caz?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

În procesele de divorț este obligatorie prezenta reclamantului sau în cazurile de imposibilitate prevăzute de lege este necesara procura pt avocat.
reclamantul sustine ca nu se prezinta se prezinta doar avocatul cu instructiuni de a "oprii" la primul termen procesul. Este posibilasa ceva? multumesc
Daca nici paratul nu se prezinta ce se intampla?
Angela Manu, utilizator
dvs cine sunteti in proces si ce vreti sa se intample ?
daca reclamantul nu se prezinta, se respinge cererea.
Art. 922. - NCPC

Dacă la termenul de judecată, în primă instanță, reclamantul lipsește nejustificat și se înfățișează numai pârâtul, cererea va fi respinsă ca nesusținută.
eu sant parat si doresc impacare sau renuntare la actiune