avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat ...

buna ziua

la primul termen divort reclamantul poate fi reprezentat de avocat prin imputernicire avocatiala fara a se mai prezenta personal in instanta? Nu este plecat in strainatate si nici nu indeplineste alte conditii de imposibilitate de a se prezenta.

Paratul la randul sau nu se va prezenta fiind reprezentat doar avocat.

Ce se va intampla in acest caz?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 19:33, 28 Octombrie 2021
În procesele de divorț este obligatorie prezenta reclamantului sau în cazurile de imposibilitate prevăzute de lege este necesara procura pt avocat.
reclamantul sustine ca nu se prezinta se prezinta doar avocatul cu instructiuni de a "oprii" la primul termen procesul. Este posibilasa ceva? multumesc
Daca nici paratul nu se prezinta ce se intampla?
Ultima modificare: Marți, 19 Octombrie 2021
Angela Manu, utilizator
dvs cine sunteti in proces si ce vreti sa se intample ?
daca reclamantul nu se prezinta, se respinge cererea.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 922. - NCPC

Dacă la termenul de judecată, în primă instanță, reclamantul lipsește nejustificat și se înfățișează numai pârâtul, cererea va fi respinsă ca nesusținută.
eu sant parat si doresc impacare sau renuntare la actiune

Alte discuții în legătură

Divort de comun acord dinuleasa dinuleasa Buna. Ma aflu in situatia in care, impreuna cu sotia mea am decis ca nu mai putem continua casnicia noastra si am depus o cerere de desfacere a casatoriei de ... (vezi toată discuția)
Prezenta obligatorie a partilor in procesul de divort. prezenta ... catinf catinf Prezenta obligatorie a partilor in procesul de divort. Prezenta este obligatorie la toate termenele? Care este sanctiunea lipsei la unul din termene? In cazul ... (vezi toată discuția)
Proces divort ContSters79003 ContSters79003 buna ziua am aflat ca sotul reclamant va fi in imposibilitate de a se prezenta la proces. daca nu ii va putea face imputernicire avocatei sale pt ... (vezi toată discuția)