Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mi se propune sa-mi infiintez un srl cu obiect de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mi se propune sa-mi infiintez un srl cu obiect de activitate de consultanta.

Buna ziua.
Situatie in care ma aflu este urmatoarea:
Lucrez intr-o companie unde sunt salariat full time si incasez un salariu fix si alte beneficii precum auto, laptop, telefon, etc.
Mi se propune sa mi infiintez un srl cu obiect de activitate de consultanta, astfel ca, comisioanele aferente vanzarilor din cadrul firmei unde sunt salariat sa le primesc in firma unde sunt asociat unic si administrator. Exista vreo interdicitie, sau ceva care nu ar fi ok in acest caz? Stiu ca, comisioanele incasate le pot scoate sub forma de dividente o data la 3 luni. Mentionez ca atat salariul cat si comisioanele care urmeaza sa le incasez pe firma pot ajunge la 10.000 euro lunar (daca are vreo relevanta)
Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua

Puteti infinta o societate cu raspundere limitata, pentru a derula activitati de consultanta,daca sunteti abilitat in acel domeniu de activitate pentru a oferi acea forma de consultanta.(unele forme de consultanta presupun a avea o anumita pregatire profesionala).

Aveti in vedere procedurile de implementare GDPR, daca prelucrati date personale.