avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am o nelămurire privind Un articol din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am o nelămurire privind Un articol din codul muncii ...

Buna ziua. Am o nelămurire privind Un articol din codul muncii art. 122 , dacă s-a modificat perioada de compensare baneasca a orelor suplimentare de la 60 zile la 90 zile. Când a fost adoptată aceasta modificare? Multumesc
Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2021
Adi_black_20, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:33, 15 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG nr. 117 din 4 octombrie 2021 pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii
(publicata in M.Of. nr. 951 din 5 octombrie 2021)

Articolul I
Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 345 din 18 mai 2011, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
....
3. La articolul 122, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensarea orelor suplimentare conf oug nr.117/2021 Cristinabv Cristinabv Intervalul de timp de compensare a orelor suplimentare pentru bugetari este modificata de aparitia OUG nr.117/04.10.2021 tinand seama de faptul ca Legea ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutați în interpretarea alin. 2, art 122 din ... cristina_bratan cristina_bratan Va rog sa ma ajutați în interpretarea alin. 2, art 122 din Codul Muncii. Articolul 122 (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in ... (vezi toată discuția)
30 noiembrie - sfantul apostol andrei zi libera? ramoilis ramoilis Stiti daca a fost cumva publicata in MO :Legea pentru modificarea alin. (1) al art. 139 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, republicata: Parlamentul ... (vezi toată discuția)