Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am o nelămurire privind Un articol din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am o nelămurire privind Un articol din codul muncii ...

Buna ziua. Am o nelămurire privind Un articol din codul muncii art. 122 , dacă s-a modificat perioada de compensare baneasca a orelor suplimentare de la 60 zile la 90 zile. Când a fost adoptată aceasta modificare? Multumesc
Adi_black_20, utilizator
OUG nr. 117 din 4 octombrie 2021 pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii
(publicata in M.Of. nr. 951 din 5 octombrie 2021)

Articolul I
Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 345 din 18 mai 2011, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
....
3. La articolul 122, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
Articolul 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
.....