Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restituire fond de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restituire fond de rulment

restituire fond de rulment. . am vândut apartamentul. urmează că noul proprietar sa se mute anul.viitor. ar trebui sa ni se restituie banii dar de la asociație ni s-a spus că nu pot restitui acest fond decât în momentul în care se colectează de la noul proprietar. mi se pare puțin ilegal. care e cadrul legal prin care îmi pot fi restituiți banii?.
Stefanc1977, utilizator
Art. 72 din legea 196/2018
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin
actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.

Nu scrie nicaieri ce spun dumnealor...
Le puteti arata articolul si mentiona ca mergeti in instanta daca nu fac plata cand scrie in lege si ca o sa cereti si cheltuieli de judecata ( onorariu avocat...).
Le mai spuneti ca au 1 zi la dispozitie sa socoteasca daca au bani de instanta... si apoi faceti demersurile in instanta.
din acest raspuns se vede lipsa de profesionalism a celor din asociatie! Fondul de rulment se restituie imediat iar noul fond se solicita viitorului proprietar. De multe ori noul fond poate sa difere de vechiul fond functie de formula de calcul.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
trebuie sa fac cerere și să prezint actul de vânzare înainte de a acționa în judecată sau e suficient emailul?

Ionut.ion a scris:

Art. 72 din legea 196/2018
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin
actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.

Nu scrie nicaieri ce spun dumnealor...
Le puteti arata articolul si mentiona ca mergeti in instanta daca nu fac plata cand scrie in lege si ca o sa cereti si cheltuieli de judecata ( onorariu avocat...).
Le mai spuneti ca au 1 zi la dispozitie sa socoteasca daca au bani de instanta... si apoi faceti demersurile in instanta.

eu mai stau acolo până în ianuarie. daca nu mai plătesc întreținerea până acopăr suma aceasta se poate imputa noului proprietar?
Puteti face o copie a contractului de v.-c., acoperiti cu ceva datele personale ( CNP, serie si numar C.I....) ale dvs. si cumparatorului si le prezentati administratiei impreuna cu cererea de restituire a fondului.
In cerere sa specificati art. de mei sus si aa luati nr. de inregistrare pe ea.

Nu va sfatuiesc sa nu platiti intretinerea pentru ca tot pe dvs. va scot dator prin faptul ca ati locuit efectiv acolo si dvs. ati consumat apa calda/rece, gaz, etc.