Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legat de succesiune .Parintii sotiei mele au divortat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legat de succesiune .Parintii sotiei mele au divortat in urma cu 60 de ani.Tatal s-a ...

Parintii sotiei mele au divortat in urma cu 60 de ani.Tatal s-a recasatorit si cu sotia de-a doua a avut un apartament care dupa decesul lui in urma succesiunii s-a impartit, sotiei revenindu-i 3/8 .din apartament.
Acum sotia lui a decedat de covid si mostenitorii ei nu mai sunt de gasit.
Ei s-au ocupat de inmormantare si ne-au anuntat in final de deces nelasand nici-o data de contact.
Cum as putea sa-i gasesc sa lamurim ce facem cu apartamentul (le platim partea lor, ne platesc partea )
Sotia mai are vreun drept la bunurile ramase de la sotia tatalui ?
Doar dacă i-ar fi lăsat vreun testament. Altfel, soția dvs. nu o moștenește, nefiind rudă cu defuncta (care nu-i era mama, ci doar soția tatălui său).

Mai devreme sau mai târziu o să vă găsiți unii pe alții (și ei au un interes).
Multumesc mult pentru raspuns .
A fost clar si concis .
Ar mai fi o intrebare cum pot afla unde e inmormantata,cine s-a ocupat de formalitati,
Trebuie scoasa de la intretinere ,de la energia electica , de la gaze , apa ,cu ce acte ,imi trebuie si certificat de deces. (nu avem )Cum pot afla daca avea datorii.Nu as vrea sa aflam mai tarziu ca trebuie platita o suma mare de bani
make45, utilizator