avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legat de succesiune .Parintii sotiei mele au divortat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legat de succesiune .Parintii sotiei mele au divortat in urma cu 60 de ani.Tatal s-a ...

Parintii sotiei mele au divortat in urma cu 60 de ani.Tatal s-a recasatorit si cu sotia de-a doua a avut un apartament care dupa decesul lui in urma succesiunii s-a impartit, sotiei revenindu-i 3/8 .din apartament.
Acum sotia lui a decedat de covid si mostenitorii ei nu mai sunt de gasit.
Ei s-au ocupat de inmormantare si ne-au anuntat in final de deces nelasand nici-o data de contact.
Cum as putea sa-i gasesc sa lamurim ce facem cu apartamentul (le platim partea lor, ne platesc partea )
Sotia mai are vreun drept la bunurile ramase de la sotia tatalui ?
Cel mai recent răspuns: make45 , utilizator 10:56, 15 Octombrie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar dacă i-ar fi lăsat vreun testament. Altfel, soția dvs. nu o moștenește, nefiind rudă cu defuncta (care nu-i era mama, ci doar soția tatălui său).

Mai devreme sau mai târziu o să vă găsiți unii pe alții (și ei au un interes).
Multumesc mult pentru raspuns .
A fost clar si concis .
Ar mai fi o intrebare cum pot afla unde e inmormantata,cine s-a ocupat de formalitati,
Trebuie scoasa de la intretinere ,de la energia electica , de la gaze , apa ,cu ce acte ,imi trebuie si certificat de deces. (nu avem )Cum pot afla daca avea datorii.Nu as vrea sa aflam mai tarziu ca trebuie platita o suma mare de bani
Ultima modificare: Vineri, 15 Octombrie 2021
make45, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire paul-catalin paul-catalin Buna ziua.Mama s-a despartit de tatal meu in urma cu 10 ani,iar eu impreuna cu sora mea am ramas in custodia ei.Dupa divortul apartamentul i-a ramas tatalui ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)
As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire din partea tatalui meu. kapital kapital Mama mea s-a despartit de tatal meu cand eu aveam trei ani.Tatal s-a recasatorit si are un baiat.As vrea sa stiu daca am dreptul la mostenire dupa moartea lui ... (vezi toată discuția)