Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.Mama s-a despartit de tatal meu in urma cu 10 ani,iar eu impreuna cu sora mea am ramas in custodia ei.Dupa divortul apartamentul i-a ramas tatalui ,iar acesta s-a recasatorit .Exista sanse ca actuala sotie sa poata beneficia de apartament.Noi ca si proprii lui copii mai avem vreun drept?Ca am inteles ca la un numar de ani ii revine actualei sotii.
In situatia decesului tatalui dvs, sotia supravietuitoare mosteneste doar 1/4 din mostenire, iar dvs si fratele dvs mosteniti restul de 3/4.

Daniel Coman, Avocat
paul-catalin a scris:

Exista sanse ca actuala sotie sa poata beneficia de apartament.Noi ca si proprii lui copii mai avem vreun drept?Ca am inteles ca la un numar de ani ii revine actualei sotii.

Nu există așa ceva. Cel puțin nu la noi în țară.
Poate deveni coproprietară în timpul căsătoriei dacă soțul îi face donație.
După decesul soțului, dacă între timp nu intervine divorțul, moștenește un sfert din bunurile lui. Altfel nu se poate.
După decesul tatălui veți moșteni o cotă din bunurile ce se vor afla pe numele lui.
Până la deces, tatăl poate dispune după cum dorește de bunurile aflate în proprietatea lui.
dvs si sora aveti vocatie succesorala pt averea tatalui dvs.insa doar dupa decesul acestuia.