avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua am si eu o intrebare legata de indicele de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua am si eu o intrebare legata de indicele de corecție ...

Buna ziua am si eu o intrebare legata de indicele de corecție la pensie m-am pensionat in anul 2019 de boala gr.2 cu o vechime de 37 ani fara grupe cu un punctaj de 1,33171 si un indice de corecție de 1,2 anul acesta ies la pensia de varsta pe 21.11.2021 se va calcula pensia cu indicele de corecți de 1,4 sau nu si de ce multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:56, 15 Octombrie 2021
Nu.
Veti ramane cu indicele de la data primei deschideri de drepturi, de 1,2.
Multumesc frumos dar din ce cauza
Legea 1263/2010
Art.170
(3) Indicele de corecție se aplică o singură dată, la înscrierea inițială la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ani necesari de grupa 2 de munca sa beneficiez de 25 de ani stagiu de cotizare Tenea Maria Tenea Maria Am ieșit anul acesta la pensie de varstă în luna martie. Am 17 ani de grupa a doua de munca. Beneficiez de calculul de 25 de ani stagiu de cotizare ... (vezi toată discuția)
Indice de corecție pensie Angela. Șandru Angela. Șandru Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, câte puncte aduc, in cazul pensiei la limita de vârstă, ... Cristian Stamate Cristian Stamate Buna ziua, Cite puncte aduc, in cazul pensiei la limita de virsta, stagiul militar intre octombrie 1978 si martie 1980 si facultatea de 5 ani absolvita cu ... (vezi toată discuția)