Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua am si eu o intrebare legata de indicele de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua am si eu o intrebare legata de indicele de corecție ...

Buna ziua am si eu o intrebare legata de indicele de corecție la pensie m-am pensionat in anul 2019 de boala gr.2 cu o vechime de 37 ani fara grupe cu un punctaj de 1,33171 si un indice de corecție de 1,2 anul acesta ies la pensia de varsta pe 21.11.2021 se va calcula pensia cu indicele de corecți de 1,4 sau nu si de ce multumesc anticipat
Nu.
Veti ramane cu indicele de la data primei deschideri de drepturi, de 1,2.
Multumesc frumos dar din ce cauza
Legea 1263/2010
Art.170
(3) Indicele de corecție se aplică o singură dată, la înscrierea inițială la pensie.