Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Este posibil sa fac un Contract de Vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Este posibil sa fac un Contract de Vanzare Cumparare ...

Buna ziua ,
Este posibil sa fac un Contract de Vanzare Cumparare pe un teren care nu este intabulat ( nu am CF) in baza unei declaratii de mana la notar prin care atest ca sunt proprietarul terenului in discutie , va rog ?
Nu, nu este posibil. Pentru a putea vinde un teren trebuie sa inchiat un contract in forma autentica (in fata unui notar public), pentru a putea incheia contractul, dreptul dumneavoastra trebuie intabulat in cartea funciara iar pentru asta aveti nevoie de un act de proprietate valabil, printre altele.
Ganditi-va ca daca ar fi posibil, as putea si eu sa vand terenul in cauza, pe baza unei declaratii date de mine cum ca eu sunt proprietarul acelui teren.
Mersi de raspuns
Buna ziua,

Puteti perfecta un antecontract de vanzare-cumparare, cu mentiunea ca masuratorile si intabularea se vor realiza ulterior, la o data anume, in prealabil incheierii actului de vanzare-cumparare.