Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Stoc marfa/ srl ce urmeaza a fi inchis
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Stoc marfa/ srl ce urmeaza a fi inchis

Buna ziua,
O recomandare/solutie pentru urmatoarea problema :
Firma X srl are stoc de marfa neperisabila in valoare de 1000 lei (pret de achizitie) si 1500 (pret de vanzare). Administratorul asociat unic al firmei X doreste sa o inchida si sa deschida firma nou Y cu alt cod Caen ,cu acelasi administrator unic.
Cum poate ajunge marfa de la firma X, la firma Y. ?
Se vinde ? sau exista o varianta legala ca sa evite cheltuieli de prisos?
Multumesc !
Se vinde cel putin la pretul de achizitie ( sa nu se vanda in pierdere) .