Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca peste norma lunara de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca peste norma lunara de lucru

Buna dimineata!
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns
Uneori lucrez in regim de 12 cu 24, alteori
12 cu 12 (in functie de cum este de treaba)
Nu avem un grafic de lucru, personalul pentru lucru (programarea pentru a veni la serviciu se face prin intermediul telefonului cu o zi inainte.)
Angajatorul ma poate obliga sa lucrez peste norma de lucru lunara?
(adica peste cele 168 de ore lunar sau 176 cat are o luna lucratoare)
Va multumesc anticipat!
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.