avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca peste norma lunara de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca peste norma lunara de lucru

Buna dimineata!
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns
Uneori lucrez in regim de 12 cu 24, alteori
12 cu 12 (in functie de cum este de treaba)
Nu avem un grafic de lucru, personalul pentru lucru (programarea pentru a veni la serviciu se face prin intermediul telefonului cu o zi inainte.)
Angajatorul ma poate obliga sa lucrez peste norma de lucru lunara?
(adica peste cele 168 de ore lunar sau 176 cat are o luna lucratoare)
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:44, 19 Octombrie 2021
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Buna seara! va rog sa ma ajutați si pe mine cu o problema! in ... Kristinee Kristinee Buna seara! Va rog sa ma ajutați si pe mine cu o problema! In luna noiembrie eu mi am lucrat orele(168) dar pe langa aceste ore, fiindca eu lucrez pe data ... (vezi toată discuția)
Program de lucu 12/24 28lacramioara 28lacramioara Spuneti-mi va rog cum se calculeaza corect orele de lucru atunci cand programul este 12/24, lucrand inclusiv sambata si duminica. Exemplificand, in luna ... (vezi toată discuția)