Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Legalizare notariat contract mecenat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Legalizare notariat contract mecenat

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmtoarea intrebare:

O persoana juridica vrea sa ajute o persoana fizica care nu face parte din nici un ONG,sa faca o operatie in valoare de 8000 eur. Contractul de mecenat trebuie legalizat in notariat?

Va multumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Trebuie sa faceti contract de donatie nu de mecenat. Contractul de mecenat nu acopera cazuri medicale. Pentru donatie pana la 25.000 lei puteti acorda fara notar dar nici deductibila fiscal nu e suma acordata.Cautati un ong care sa i plateasca suma persoanei su dvs sponsorizati ong ul.
Va mulțumesc mult
Din formularea echivoca "persoana juridica" banuiesc ca e vorba de o societate functionand pe Legea 31 / 1990. Normal ar trebui sa sponsorizeze un ONG de profil care sa plateasca apoi acea operatie persoanei in cauza. Sponsorizarea e ceva firesc pentru un operator economic, donatia insa NU, chiar daca de un deceniu nu mai e expres prevazuta nulitatea absoluta a actelor cu titlu gratuit facute de organizatiile lucrative. Dar tot cu semne serioase de intrebare ref. legaitate au ramas. SI nedeductibile fiscal, pe cand sponsorizarea poate fi in anumite limite data chiar din impozitul datorat. Acea persoana fizica nu poate legal beneficia de sponsorizare in mod direct, nici de mecenat. Vedeti definitia din Legea 32/1994. Daca totusi ar fi sa fie donatie, contractul va trebui autentificat notarial fiind in valoare de peste 25.000 lei.
Multumesc
Sau faceti cateva contracte diferite, succesive, pentru a fractiona suma.