Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Legalizare notariat contract mecenat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Legalizare notariat contract mecenat

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmtoarea intrebare:

O persoana juridica vrea sa ajute o persoana fizica care nu face parte din nici un ONG,sa faca o operatie in valoare de 8000 eur. Contractul de mecenat trebuie legalizat in notariat?

Va multumesc.
george-neagu, moderator
numai ca ar trebui sa nu se vada ca de fapt a existat din start intentia de acorda intreaga suma, ca altfel se va considera frauda la lege si vor fi nule absolut toate contractele ..... e la fel ca la factionarea unei sume de plata in plati succesive pentru a sta sub plafonul pana la care se admite plata in numerar - daca se vede de undeva chiar si indirect dar suficient de clar ca de fapt partile previzionau din start necesitatea unei plati mai mari dar au fractionat-o fara alt motiv obiectiv decat mentinarea sub limita maxima pentru plati in numerar, iese rau.....
Multumesc