Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pasi infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pasi infiintare PFA

doresc sa imi infiintez un PFA cat mai repede posibil, m-ati putea indruma va rog pasii care trebuie sa ii fac (daca nu ii stiu o sa umblu sigur de la un birou la altul ca in Romania), unde trebuie sa merg prima data s.a.m.d.

Va multumesc!
Tocmai am citit pe net niste povesti de groaza cu registrul care trebuie inregistrat la finante... ceva cu snururi si gaurele. #-o Cum e cu registrul asta?
Si ce fel de stampila imi trebuie: rotunda? dreptunghiulara? Are vreo importanta? Ce trebuie trecut pe stampila?
Roxie, utilizator
Completati o declaratie de impunere dupa care vi se va opri impozitul. Daca faceti mai mult, platiti, daca faceti mai putin decat ati declarat, veti plati mai putin anul viitor.
cip200 a scris:

Completati o declaratie de impunere dupa care vi se va opri impozitul. Daca faceti mai mult, platiti, daca faceti mai putin decat ati declarat, veti plati mai putin anul viitor.

Multumesc. Deci estimez un venit pe o perioada (se face anual neaparat, sau lunar - sau trimistrial, sau cum se imparte anul financiar?) si platesc atunci pe loc impozit anticipat. Altceva mai trebuie sa completez la finante, sau declaratia asta este suficienta ca sa ma ia in evidenta ca activez ca PFA?
Roxie, utilizator
Declaratia se refera la veniturile anuale, in cazul meu norma de venit, se plateste anual sau trimestrial, din cate stiu eu:d ,
La finante doar comletati cererea si depuneti dosarul cu actele necesare.

referitor la intrebarile dumneavoastra de mai sus : " Imi trebuie facturier/chitantier, stampila... deschis cont bancar... apoi doresc sa fac contract cu casa de pensii si sanatate pentru a plati contributiile.
Imi trebuie cineva sa imi tina contabilitatea? Tin un registru de incasari si cheltuieli? Sa zicem ca lucrez o luna de zile, castig x lei, cum procedez cand declar venitul? Trebuie sa duc dovada venitului sau doar sa il declar? "

As fi foarte bucuros daca m-ati informa si pe mine in momentul in care aflati ceva :D, eu inca caut in continuare raspunsul pentru ele. La mine fiind o situatie putin deosebita fiind doctorand am asigurare de sanatate si cred ca si la pensii. NU stiu daca mai e nevoie sa fac si pt PFA.