Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat la etajul 11 un penthouse care are o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat la etajul 11 un penthouse care are o terasa care ...

Am cumparat la etajul 11 un penthouse care are o terasa care este și tavanul a 2 apartamente aflate la etajul 10.
Am aflat ulterior ca sunt infiltrații de pe terasa in cele 2 apartamente de sub terasa. Povestea este f veche in trecut soluția găsită a fost betonarea ( de 2 ori!,,) a terasei. Eu am hidroizolat corespunzător terasa dar vreau sa știu cine plateste hidroizolația făcută( fără costurile de montare gresie care le suport eu)
Asociația spune ca este in plata mea pt ca este terasa mea sie numai eu am acces la terasa dar totodata aceasta terasa ( pe care nu am stricat-o eu!) este și acoperiș pentru cele 2 ap de sub ea.
Atat timp cat tereasa face parte din proprietatea dv,d suportati costurile aferente asigurarii starii tehnice a proprietatii
Dacă este o problema veche la care constructorul in loc sa repare scurgerile pluviale a betonat( de 2 ori!) terasa de ce trebuie sa o repar eu pe banii mai? Poate nu am banii necesari.
Înțeleg pe banii mei sa amenajez cu gresie sau orice altceva terasa dar ce este dedesubt este sarcina constructorului sau dacă acexpirat garanția trebuie suportat și de asociație pt ca terasa este și acoperișul celor 2 apartamente de sub terasa