avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Obigatia angajatilor( de la bar) de a se vaccina
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Obigatia angajatilor( de la bar) de a se vaccina

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: In cadrul companiei mele am deschis un mic bar( vand doar cafea si produse ambalate( imbuteliate)). In oras au fost o serie de controale si am inteles ca angajatorul a fost santionat pe motiv ca angajatii de la bar sunt nevaccinati. Asadar, intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo prevedere legala prin care sunt obligata sa angajea sau sa mentin la bar doar persoane vaccinate? Am tot cautat si eu nu gasesc o asemenea prevedere. Poate ma ajutati dumneavoastra. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: giornonoi2 , utilizator 11:56, 22 Octombrie 2021
Dar nu se încalcă astfel dreptul la munca? Parca era drept fundamental cuprins în constituție. Așa că dreptul la sănătate, la educație.........anul trecut ne-au îngrădit dreptul la libera circulatie, dar în starea de urgenta, acum în starea de alerta nu stiu daca au acest drept. Plus ca acum nici nu avem guvern care să poată da legi organice, iar unele restricții se pot lua doar prin legi trecute prin parlament, nu prin hotarari de guvern. Ne-au omorât de tot, cu covidul, cu stresul cu tot. Eu una cred ca o sa ma inchid n casa câteva luni bune după ce imi fac provizii de mancare ca sa numai vad oameni si sa nu mai aud de nimic.

oana1 a scris:

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: In cadrul companiei mele am deschis un mic bar( vand doar cafea si produse ambalate( imbuteliate)). In oras au fost o serie de controale si am inteles ca angajatorul a fost santionat pe motiv ca angajatii de la bar sunt nevaccinati. Asadar, intrebarea mea este urmatoarea: exista vreo prevedere legala prin care sunt obligata sa angajea sau sa mentin la bar doar persoane vaccinate? Am tot cautat si eu nu gasesc o asemenea prevedere. Poate ma ajutati dumneavoastra. Va multumesc anticipat.

~ final discuție ~