Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Bună ziua. Tatăl meu realizează venituri din activități agricole de 1300 lei/an.
In aceste conditii pot sa îl iau ca și coasigurat dacă eu sunt angajata?
Am citit ca se depun declarații la CAS iar una din ele este a lui, care trebuie sa declare ca nu realizează venituri.
Mulțumesc.
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, tatal fara venituri proprii poate fi coasigurat al copilului.