avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Coasigurat
Bună ziua. Tatăl meu realizează venituri din activități agricole de 1300 lei/an.
In aceste conditii pot sa îl iau ca și coasigurat dacă eu sunt angajata?
Am citit ca se depun declarații la CAS iar una din ele este a lui, care trebuie sa declare ca nu realizează venituri.
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:58, 24 Octombrie 2021
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, tatal fara venituri proprii poate fi coasigurat al copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama poate fi coasiguratul copilului daca sotul inregistreaza venit(pensionar)? Mircea Parvulescu Mircea Parvulescu Buna seara,as avea o intebare de la serviciu mi-au spus ca nu pot sa o iau pe mama coasigurat atata timp cat tata e pensionar poate doar el eu putand sa o iau ... (vezi toată discuția)
Regimul coasiguratilor Claudia2095 Claudia2095 Buna seara ! Mama mea lucrează in străinătate cu contract de munca , este posibil ca tatăl meu care lucrează in România sa o ia pe mama in calitate de ... (vezi toată discuția)
coasigurare andralav04 andralav04 Părintele pensionar poate lua coasigurat pe copilul sau? (vezi toată discuția)