Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cooptare asociat si majorare capital aport asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cooptare asociat si majorare capital aport asociat

Cooptare asociat si majorare capital cu aport asociat pe care vreau sa il trec si administrator.

Buna ziua,

Am un SRL din 2016, cu asociat unic- adminsitrator.Vreau sa cooptez un nou asociat , sa majorez capitalul social cu 200 lei varsat de acesta (dublul CS de acum) si de asemeni sa il trec pe el administrator. Intrebarea mea - trebuie sa fac Decizia asociatului unic in care sa mentionez toate cele de mai sus? Pa langa asta si act aditional la actul constitutiv cu care sa ma prezint la ONRC? Imi mai trebuie si altceva in afara de acestea?

Multumesc!
Buna seara,

Da, se va intocmi Decizia asociatului unic in care veti mentiona toate acestea, plus revocarea administratorului actual si numirea celui nou (in cazul in care renuntati la calitatea de administrator si ramane doar noul asociat),

Pt ONRC va trebuie Decizia asociatului unic, Actul constitutiv actualizat (cu noii asociati, noua valoare a capitalului social, noul administrator), dovada majorarii capitalului social, declaratia noului asociat/administrator ca indeplineste conditiile pentru exercitarea acestor functii, specimentul lui de semnatura, si altele.

Consultati site-ul ONRC pentru toate documentele necesare (mai jos aveti link-ul), eventual dati un telefon.

[ link extern ]

Succes!
Va multumesc frumos!