Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL

Asociat unic, vreau sa cooptez un asociat (sotia) si sa modific obiectul principal de activitate. Pot face aceasta procedura prin majorarea de capital si nu prin cesiune ( cesiunea dureaza mult la ONRC) capitalul social al soc. este minimu' de 200 lei. Ce suma trebuie sa depuna sotia pentru a avea mai mult de 50%.
Obiectul principal (nou) de activitate vreau sa aiba codu caen 7022 si 8291 (sotia are studii, certificat .....).
Va rog, sa-mi spuneti care sunt exact pasii pe care trebuie sa-i urmez la ONRC.
Fiind srl cu asociat unic, orice schimbare in Actul Constitutiv se face prin Decizia Asociatului Unic. Aceasta va cuprinde modificarile pe care doriti sa le faceti. Le treceti in ordinea pe care o doriti, dar mentionati toate aspectele pe care vreti sa le modificati.

Ca sa o cooptati pe sotia dvs. trebuie sa majorati capitalul cu 20 lei. Celelelate calcule le faceti dvs. :)

Ajutor privind actele necesare la dosar gasiti pe site-ul ONRC:
[ link extern ]

Dar ca sa transformati un Act Constitutiv cu asociat unic in unul cu doi asociati, acesta se va schimba radical, multe articole trebuie modificate si aveti nevoie de ajutor de specialitate.

Procedurile sunt laborioase.

Va recomand sa apelati la un avocat.

Viviana Serni, Avocat
Buna ziua
daca doriti sa cooptati sotia este suficient sa o aduceti prin aport propriu la capital fara cesiune. Suma ce trebuie depusa este de minim 210 lei ca sa detina peste 50% urmand ca dvs sa detineti cei 200 lei depusi initial in capitalul social.
In rest subscriu la sfatul colegei ca este indicat sa apelati la un avocat pentru redactarea documentelor.
Andreea Clara Robu, Avocat