Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,am si eu o nelamurire,o persoana care a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,am si eu o nelamurire,o persoana care a terminat liceul ...

Buna ziua,am si eu o nelamurire,o persoana care a terminat liceul industrial ,a luat bacul,se poate angaja ca mecanic utilaj(necesare studii medii)?Atestatul profesional pe care il are de cand a terminat liceul nu are legatura cu mecanica,dar persoana are abilitati mecanice si asta ii si place sa faca.
Multumesc mult.
Se poate angaja, daca verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea este buna
Adica daca se pricepe la ce trebuie sa faca si angajatorul este multumit,inteleg.
Nu eram sigura daca pe baza diplomei de liceu se poate angaja ca mecanic utilaj,daca este corect si legal.
Multumesc
Legislatia actuala nu mentioneaza decat, in anumite situatii , studiile necesare pentru ocuparea unui loc de munca .... insa , daca aptitudinile profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea sunt in regula, atunci se poate face angajarea.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc