Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Autenticitate acte studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Autenticitate acte studii

Buna ziua,
am urmatoarea situatie .
Angajatorul are o firma de background check a angajatului prin care se verifica
daca datele din cv sunt reale (din ultimii 5 ani) precum si verificarea
actelor de studii si certificari .
Eu le-am dus originalele dar nu au vrut sa le vada, mentionand ca au aceasta firma care le verifica.
Am trimis prin email tot ce mi s-a cerut, copii scanate dupa acte si certificari.
M-am trezit acum ca ma pun sa dau declaratie pe propria raspundere ca actele de studii
nu sunt false ceea ce mi se pare o nesimtire, intrucat eu am ani buni de cand muncesc in domeniu,
si m-am angajat pe baza acestor documente, pe care le-am prezentat in copie si original la angajare ,
pe motiv ca nu au putut sa verifice la Universitatea respectiva.
Evident ca nu mi s-a zis cum au facut verificarea.
Declaratia am semnat-o pentru ca nu am nimic de ascuns.
As vrea sa stiu daca exista vreo metoda de a obtine o adeverinta ceva sau cum as putea
sa dovedesc autenticiatea actelor de studii, am cautat pe net dar nu exista un site anume .
Si as dori sa stiu daca pot apela la un avocat.
Multumesc anticipat.
Julya88, utilizator
Universitatea sau institutiile care au emis acele documente mai exista?