avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Autenticitate acte studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Autenticitate acte studii

Buna ziua,
am urmatoarea situatie .
Angajatorul are o firma de background check a angajatului prin care se verifica
daca datele din cv sunt reale (din ultimii 5 ani) precum si verificarea
actelor de studii si certificari .
Eu le-am dus originalele dar nu au vrut sa le vada, mentionand ca au aceasta firma care le verifica.
Am trimis prin email tot ce mi s-a cerut, copii scanate dupa acte si certificari.
M-am trezit acum ca ma pun sa dau declaratie pe propria raspundere ca actele de studii
nu sunt false ceea ce mi se pare o nesimtire, intrucat eu am ani buni de cand muncesc in domeniu,
si m-am angajat pe baza acestor documente, pe care le-am prezentat in copie si original la angajare ,
pe motiv ca nu au putut sa verifice la Universitatea respectiva.
Evident ca nu mi s-a zis cum au facut verificarea.
Declaratia am semnat-o pentru ca nu am nimic de ascuns.
As vrea sa stiu daca exista vreo metoda de a obtine o adeverinta ceva sau cum as putea
sa dovedesc autenticiatea actelor de studii, am cautat pe net dar nu exista un site anume .
Si as dori sa stiu daca pot apela la un avocat.
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 26 Octombrie 2021
Julya88, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 27 Octombrie 2021
Universitatea sau institutiile care au emis acele documente mai exista?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Backround screening legal sau nu SilviaToma SilviaToma Buna, in perioada asta am fost la cateva interviuri la firme private in It tot frumos doar ca se face un backround screening check adica trebuie sa dai acordul ... (vezi toată discuția)
Verificare firma din germania ThisIsMe ThisIsMe Buna ziua! Am fost contactata de o firma din Germania pentru un post acolo, mentionand ca vor sa deschida o noua filiala a companiei in Hamburg, ei avand de ... (vezi toată discuția)
Problemă înmatriculare motocicleta import usa dugeo dugeo Bună ziua. Am achiziţionat o motocicletă (în România), de la un cetăţean român, cu toate documentele aferente. Motocicleta a fost înscrisă la ... (vezi toată discuția)