Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca si contract civil de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca si contract civil de prestari servicii la acelasi angajator

Pe langa contractul de munca, la acelasi angajator, poate avea o persoana si contract civil de prestari servicii? Daca da, acea persoana trebuie sa plateasca asigurari de sanatate si pe conventie civila? Iar daca persoana are pe cartea de munca 4 ore/zi (contract part-time), poate beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Pentru contractul de prestari servicii se datoreaza impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Cu contract part-time puteti beneficia de indemnizatia de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, daca indeplinitii celelalte conditii.
La stabilirea bazei de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile profesionale realizate de persoana indreptatita, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate.
Baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea copilului se determina ca suma totala a veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului si impartita la 12.
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite.
Veniturile din salarii, din activitati independente si din activitati agricole prevazute la art. 1 alin. (3) din ordonanta de urgenta, denumite in continuare venituri, sunt cele definite la art. 55 alin. (1) si (2), art. 46 alin. (1)-(4) si la art. 71 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, si reprezinta valoarea obtinuta dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii.
Posibil sa aveti incheiat c.i.m. si contrcat de prestari servicii cu acelasi angajator , insa contrcatul de prestari servicii trebuie sa fie incheiat pe o alta activitate decat este incheiat c.i.m.
juridic dana a scris:

Pentru contractul de prestari servicii se datoreaza impozitul pe venit si contributia la sanatate.
Cu contract part-time puteti beneficia de indemnizatia de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani, daca indeplinitii celelalte conditii.

Imi pare rau sa va contrazic, dar eu personal avand carte de munca la un angajator, si contract prestari servicii cu alta societate, nu sunt obligata sa platesc contributia la sanatate si pt contractul prestari servicii, ci numai impozitul pe venit. Asta o spune in scris CNAS ca raspuns la o adresa pe care am trimis-o.