Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stima! Este corect sau un abuz ca agenția imobiliara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stima! Este corect sau un abuz ca agenția imobiliara sa-mi condiționeze ...

Stima! Este corect sau un abuz ca agenția imobiliara sa-mi condiționeze arătarea documentelor proprietății imobiliare pe care vreau sa o achiziționez, de semnarea unui antecontract de vanzare-cumparare?
Nu este în regulă,probabil vor să nu contactați dezvoltatorul Nu aveti cum să semnati un antecontract fără a vedea actele respective.
Cu deosebită considerație! Domnule avocat, vă mulțumesc frumos pentru opinie. Diferența este că proprietarul este persoană fizică. Păi cum semnez antecontractul de vânzare-cumparare și după aia arată actele proprietății! Și dacă descopăr vreo problema care mă determină să renunț la achiziție atunci cum anulez antecontractul? Antecontractul se face la agenția imobiliară!
Recomandat este ca antecontractul să se facă la notar chiar daca implica ceva costuri.Oricum răspunsul este valabil probabil nu vor sa luati legatura cu.proprietarul sau poate chiar este ceva in neregulă cu actele.
Vă mulțumesc frumos pentru amabilitate!