avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sechestru apartamennt
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sechestru apartamennt

Buna ziua.
Doresc sa stiu anumite detalii in caz in care banca ar pune sechestru pe un apartament.
Sa zicem ca sotul/sotia a facut datorii bancare, iar cealalta jumatate a sotului/sotiei, prin urmare, a fost facut(a) girant(a) dupa decesul sotului/sotiei, iar datoriile s-au transferat la cealalta jumatate
In caz ca banca hotaraste sa faca ceva neplacut, un avocat ar reusi in instanta sa lupte pentru a anula sechestrul pe apartament, iar familia respectiva sa nu isi piarda locuinta?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2021
Ethan Winters, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 15:16, 28 Octombrie 2021
Se pot "face" unele lucruri...
Mai toate creditele vin cu o asigurare de viata in caz de deces... si trebuie citita aceasta asigurare si apelat la ea in caz de...
Cat despre ridicarea sechestrului... nu prea se poate atat timp cat esti dator..., din contra, se poate cere chiar vanzarea bunului pentru acoperirea datoriei.


Ionut.ion a scris:

Se pot "face" unele lucruri...
Mai toate creditele vin cu o asigurare de viata in caz de deces... si trebuie citita aceasta asigurare si apelat la ea in caz de...
Cat despre ridicarea sechestrului... nu prea se poate atat timp cat esti dator..., din contra, se poate cere chiar vanzarea bunului pentru acoperirea datoriei.


Deci datoria transferata pe alta persoana, din cauza ca cine a facut datoria curenta a murit, si nu se poate face mai nimic ca banca sa nu insiste cu asa ceva?
Este inevitabil acest lucru si cu risc ca apartamentul sa se piarda?
Datoria nu se transfera la altcineva decat daca a fost girant...
Dar datoriile se pot mosteni... adica cineva poate lasa in urma lui atat bunuri cat si datorii...
Acestea se mostenesc de copii/sotie/parintii/frati... Asta daca accepta mostenirea, ca nu este obligat sa o faca.
Datoriile se platesc in limita a ceea ce mostenesti, nu trebuie sa platesti din proprii bani diferenta de datorie, daca mai ramane...

Spre exemplu... cineva decedeaza si lasa in urma lui un apartament evaluat la 50000E si o datorie de 60000E
Un copil accepta mostenirea si apare creditorul ca vrea cei 60000E inapoi...
Acesta cheama copilul in instanta si il executa silit doar pe bunul mostenit ( apartamentul...) apoi il vinde cu 55000 E ramanand cu o paguba de 5000 E ce nu o mai poate recupera.
Nu poate executa silit bunurile proprii ale copilului pentru datoria parintelui, restul de 5000E ( asta, cum am mai spus, daca nu este girant/codebitor...).
Ultima modificare: Joi, 28 Octombrie 2021
Ionut.ion, utilizator

Ionut.ion a scris:

Datoria nu se transfera la altcineva decat daca a fost girant...
Dar datoriile se pot mosteni... adica cineva poate lasa in urma lui atat bunuri cat si datorii...
Acestea se mostenesc de copii/sotie/parintii/frati... Asta daca accepta mostenirea, ca nu este obligat sa o faca.
Datoriile se platesc in limita a ceea ce mostenesti, nu trebuie sa platesti din proprii bani diferenta de datorie, daca mai ramane...

Spre exemplu... cineva decedeaza si lasa in urma lui un apartament evaluat la 50000E si o datorie de 60000E
Un copil accepta mostenirea si apare creditorul ca vrea cei 60000E inapoi...
Acesta cheama copilul in instanta si il executa silit doar pe bunul mostenit ( apartamentul...) apoi il vinde cu 55000 E ramanand cu o paguba de 5000 E ce nu o mai poate recupera.
Nu poate executa silit bunurile proprii ale copilului pentru datoria parintelui, restul de 5000E ( asta, cum am mai spus, daca nu este girant/codebitor...).

Deci sotul/sotia daca este girant(a) atunci inseamna ca daca banca cheama in instanta, va trebui sa vanda apartamentul pentru a achita datoria? Iar daca cumva ramane paguba, atunci girantul, neavand cu ce altceva sa plateasca, atunci ramane in pabuga, ii trage din posibilul salariu daca ii intra pe card, face inchisoare, sau ramane doar paguba si se incheie totul?
Ultima modificare: Joi, 28 Octombrie 2021
Ethan Winters, utilizator
Da, se poate executa silit bunul ( apartamentul) girantului si se poate pune poprire pe venituri pana la achitarea datoriei...

Dar v-am spus si in primul mesaj, vedeti daca exista polita de asigurare pentru acel credit si datoria o sa fie platita de asigurator, conform clauzelor din el.

Nu va descurcati... apelati la un avocat sa va ajute/indrume... exista un termen in care se poate apela la acea polita, daca exista....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere datorii la mostenitori Florin Negrea Florin Negrea parinti mei au facut un credit de nevoi personale in2007 la pireeus bank amindoi fara giranti fara nimic fara gaj tata a murit in 2010 mama trage sa moara m-am ... (vezi toată discuția)
Soția a aflat după deces că soțul are credite în valoare de 30.000 de euro. ce soluții există în această situație? Lazareta Lazareta Sora mea a aflat după moartea soțului ei , ca el a făcut împrumut la bănci (30000 euro) , fără știrea ei. Ea habar.nu a avut si acum ii este foarte ... (vezi toată discuția)
După moartea tatălui am aflat că are datorii la bănci. suntem obligați noi, copiii, să le plătim? Sassolina Sassolina hey buna seara,o singura intrebare am,ma scuzati ptr deranj la ora asta, dar am apelat la varianta online pentru a ma lamuri cu ceva...Am 23 de ani si tatal ... (vezi toată discuția)