avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Datasarea la locul de munca se pote sa de astzi pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Datasarea la locul de munca se pote sa de astzi pe maine, fara ...

Datasarea la locul de munca se pote sa de astzi pe maine, fara un termen de cateva zile
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:04, 29 Octombrie 2021
Se poate asa ceva,in lipsa unui text de lege care sa reglementeze o astfel de situatie.
pot sa refuz detasarea

Codul Muncii
Art. 46
.....
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
...

Cum poate refuza un angajat detașarea la o altă companie
www.avocatnet.ro/articol_493...
Va mulțumesc
Pot fi obligat sa ma prezint la o Delegare fără ca eu sa îmi dau acordul înainte?

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
Art. 46
.....
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.
...

Cum poate refuza un angajat detașarea la o altă companie
www.avocatnet.ro/articol_493...

Delegarea este o situatie, iar detasarea este alta situatie.

Doctruna a opinat ca, delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă. ( Sanda Ghimpu, Ion Traian Ștefănescu, Șerban Beligrădeanu, Gheorghe Mohanu, Dreptul muncii – Tratat, Editura Științifică și Enciclopedică, București, 1978, p.306i
Ultima modificare: Vineri, 29 Octombrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare contract de munca bela@hotmail.com bela@hotmail.com buna seara, Am avut un contract de munca incheiat cu firma de transport persoane la care lucrez de 3 ani , astazi am fost anuntata ca am contractul ... (vezi toată discuția)
Detasare in alt departament Niko1851 Niko1851 Se poate decide unilateral detasarea unui salariat , in alta localitate, cu schimbarea incadrarii privind sarcinile de serviciu si a salariului, in conditjile ... (vezi toată discuția)
Reintegrare in munca dupa hotararea judecatoreasca stroefl stroefl am scris acum ceva timp despre o concediere.mai precis a mea.am fost angajata pe perioada nedeterminata cu norma intreaga la o societate comerciala,dar am ... (vezi toată discuția)