Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Datasarea la locul de munca se pote sa de astzi pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Datasarea la locul de munca se pote sa de astzi pe maine, fara ...

Datasarea la locul de munca se pote sa de astzi pe maine, fara un termen de cateva zile
Se poate asa ceva,in lipsa unui text de lege care sa reglementeze o astfel de situatie.
pot sa refuz detasarea

Codul Muncii
Art. 46
.....
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.

Cum poate refuza un angajat detașarea la o altă companie
www.avocatnet.ro/articol_493...
Va mulțumesc
Pot fi obligat sa ma prezint la o Delegare fără ca eu sa îmi dau acordul înainte?

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
Art. 46
.....
(3) Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai în mod exceptional si pentru motive personale temeinice.

Cum poate refuza un angajat detașarea la o altă companie
www.avocatnet.ro/articol_493...

Delegarea este o situatie, iar detasarea este alta situatie.

Doctruna a opinat ca, delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă. ( Sanda Ghimpu, Ion Traian Ștefănescu, Șerban Beligrădeanu, Gheorghe Mohanu, Dreptul muncii – Tratat, Editura Științifică și Enciclopedică, București, 1978, p.306i
Cornel Vasile, Consilier juridic