avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Vorbim de concediu de odihna fortat sau nu?!
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Vorbim de concediu de odihna fortat sau nu?!

Buna ziua, Conducerea unei scoli "a recomandat" cadrelor didactice, ca in perioada 25.10- 05,11,2021, sa-si completeze cerere de concediu de odihna intrucat conform OMEN 5490 si din "dorința de a dezinfecta sălile de clasă și spațiile interioare ale unității școlare". Nu este un abuz de a obliga cadrele didactice de a intra in CO?
Cel mai recent răspuns: Cornely , utilizator 13:09, 30 Octombrie 2021
Buna ziua
Tinand cont ca si copii au intrat in aceasta vacanta tot fortat, cred ca nu.
Oricum profesorii nu ar fi predat, nici macar online, deci daca nu erau in CO, cum ar fi lucrat?
Buna ziua. Profesorii sunt in activitate si in timpul vacantelor, mai exact ei nu intra in concediu de odihna pe toata perioada vacantelor, ci au un numar de zile de concediu: personalul didactic de predare din invatamantul preuniversitar beneficiaza de dreptul la concediu de odihna anual cu plata, cu o durata de 62 de zile lucratoare, in perioada vacantelor scolare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.

Tinand cont ca profesorii sunt o specie aparte de bugetari, care de 18 luni isi incaseaza salariile inutil, nu mi se pare oportuna o astfel de intrebare. Am si eu un copil la liceu. Acest copil a intrat la un liceu bun, pentru ca eu am investit in meditatii cateva mii de euro.
Profesorii se considera neindreptatiti in legatura cu aceasta vacanta fortata (concediu platit).
Ei au 62 de zile de concediu, fata de tot restul lumii cu 21 de zile... Nu mai vorbim de Scoala altfel, ziua educatiei, ziua invatatorului, etc,etc...

Doriti sa dezvoltam subiectul?
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Octombrie 2021
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Imi pare rau sincer rau pentru ceea ce vi s-a intamplat (investitia financiara nejustificata pe care a trebuit sa o faceti) si mai mult de atat, cunosc si eu cateva scoli supraevaluate care isi atribuie meritele privind performantele elevilor meditati in particular de la varsta de 11-12 ani.
Dar subiectul deschis de mine se refera strict la respectarea legislatiei, respectiv a unui ordin MEN care aduce precizari privind vacanta elevilor nu si concediul de odihna al profesorilor.

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua.

Tinand cont ca profesorii sunt o specie aparte de bugetari, care de 18 luni isi incaseaza salariile inutil, nu mi se pare oportuna o astfel de intrebare. Am si eu un copil la liceu. Acest copil a intrat la un liceu bun, pentru ca eu am investit in meditatii cateva mii de euro.
Profesorii se considera neindreptatiti in legatura cu aceasta vacanta fortata (concediu platit).
Ei au 62 de zile de concediu, fata de tot restul lumii cu 21 de zile... Nu mai vorbim de Scoala altfel, ziua educatiei, ziua invatatorului, etc,etc...

Doriti sa dezvoltam subiectul?


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! o intrebare, imi pot lua concediu de odihna ca profesor ... Roxana Borcanescu Roxana Borcanescu Buna ziua! O intrebare, imi pot lua concediu de odihna ca profesor in afara perioadelor in care elevii sunt in vacanta? Daca da, in ce conditii? Iar daca ... (vezi toată discuția)
Drepturi de concediu la scoala privata Motanschi Motanschi Buna seara Sunt profesor la o scoala privata.Prin contractul individual de munca pe care l-am semnat (de nevoie!) am un concediu de odihna de numai 20 de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna invatamant Radamante Radamante ART. 267(legea 1/2011) (1) Cadrele didactice beneficiază de concediu anual cu plată, în perioada vacanţelor şcolare, cu o durată de 62 de zile ... (vezi toată discuția)