Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL. Cu sau fara notar?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL. Cu sau fara notar?

Buna ziua. As dori sa infiintez si eu un SRL. Din ce am vazut pe diferite site-uri care infinteaza firme, trebuie sa ajung la notar sa-i imputernicesc. Alte site-uri spun ca se rezolva si fara notar. Are cineva vreo informatie recenta de la ONRC, daca se poate infiinta o firma fara sa ajungi la notar? Daca da, cum si care ar fi pasii de urmat? Multumesc.
Buna ziua,

Procura se face obligatoriu la notar pentru depunere documentatie la ONRC.

Declaratia asociat/administrator, specimen de semnatura (care se faceau la notar) se pot face in prezent pe semnatura privata (fara notar).

Doar procura depunere documnetatie/ridicare documente in relatia cu ONRC e obligatorie.
Constantin Vera, Contabil