Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solicitare de cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solicitare de cadastru si intabulare

Buna ziua,

Detin in co-proprietate un teren intravilan impreuna cu alti 5 mostenitori. Terenul are 500 mp; mie imi revine 1/4. Terenul nu are cadastru si nu este intabulat. Doresc sa-mi vand cota indiviza, fara insa sa ies din indiviziune, si am un cumparator. Unii din co-proprietari tergiverseaza initierea cererii de inscriere in cadastru, iar eu doresc sa se urgenteze aceasta. Pot sa cer numai eu cadastrul? Multumesc.
avand in vedere ca este vorba de cota indiviza ar trebui ce lputin o schita cadastrala pentru delimitare proprietatii asta pentru singuranta cumparatorului
Buna ziua,

Am o problema: am achizitionat un apartament, fostii proprietari aveau in original doar "Releveu" ul imobilului, Schita bunului imobil am obtinut-o de la notarul cu care au lucrat ei cand au cumparat apart (tot copie).
Fiind proprietari am vrea sa avem Schita cadastrala completa , in original; unde putem sa ne adresam? La Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara?

Mersi