avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Sunt posesoarea unui certificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Sunt posesoarea unui certificat de Moștenitor ( ...

Buna seara! Sunt posesoarea unui certificat de Moștenitor ( a fost dobândit in timpul unei căsătorii). As dori dacă se poate sa aflu : dacă după decesul meu sotul meu are dreptul la moștenirea mea sau numai copiii ? Va mulțumesc pentru un eventual răspuns
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:17, 30 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Soțul are dreptul la 1/4, iar copiii la 3/4.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune nini02 nini02 Buna seara! Am si eu o nelamurire: acum 10 ani a decedat mama; s-a facut succesiunea, ramanand eu si tata coproprietari pe un apartament si o masina. Tata s-a ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)
As dori sa stiu... Stefan_ Stefan_ Sunt casatorit de 3 ani. Am 2 copii majori dintr-o casatorie anterioara. Apartamentul si autoturismul sunt bunuri proprii dobandite inaintea acestei casatorii. ... (vezi toată discuția)