avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Daca nu opresti la semnalul politistului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Daca nu opresti la semnalul politistului care este ...

Buna ziua!
Daca nu opresti la semnalul politistului care este sanctiunea?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: alexlupsa1 , utilizator 11:43, 31 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG nr. 195/2002:


Art.100
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:

litera f, nerespectarea semnalelor, indicațiilor și dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu

+ Amenda

Va multumesc!
Asa stiam si eu,dar citeam ceva ca ar fi fost in dezbatere pentru 90 de zile suspendarea,

Lăzăruţiu Lucian a scris:

OUG nr. 195/2002:


Art.100
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:

litera f, nerespectarea semnalelor, indicațiilor și dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu

+ Amenda



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acum cateva ore am fost prins de radar cu 150 km/h in localitate. ... goldieczr goldieczr Acum cateva ore am fost prins de radar cu 150km/h in localitate. N-am oprit la semnalul politistilor, am continuat sa-i dau, am luat-o prin niste sate si am ... (vezi toată discuția)
Sanctiune comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, as vrea sa stiu si eu ce sanctiuni sunt prevazute pentru trecere cu auto pe culoarea rosie a semaforului , dar fara accident ; pentru cate zile se ... (vezi toată discuția)
Mi a fost reținut permisul ptr neacordare prioritate pietoni ... Oprea sara17 Oprea sara17 Mi a fost reținut permisul ptr neacordare prioritate pietoni ptr 90 de zile.am dat testul 13din 15 și mi a fost restituit permisul după 30 de zile. La 2 ... (vezi toată discuția)