Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Daca nu opresti la semnalul politistului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Daca nu opresti la semnalul politistului care este ...

Buna ziua!
Daca nu opresti la semnalul politistului care este sanctiunea?
Va multumesc!
OUG nr. 195/2002:

Art.100
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:

litera f, nerespectarea semnalelor, indicațiilor și dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu

+ Amenda

Va multumesc!
Asa stiam si eu,dar citeam ceva ca ar fi fost in dezbatere pentru 90 de zile suspendarea,

Lăzăruţiu Lucian a scris:

OUG nr. 195/2002:

Art.100
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:

litera f, nerespectarea semnalelor, indicațiilor și dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu

+ Amenda