Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pașaport minor de 14 ani. Bună ziua! Vin cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pașaport minor de 14 ani. Bună ziua! Vin cu o întrebare... ...

Pașaport minor de 14 ani. Bună ziua! Vin cu o întrebare... Vreau sa trimit fata, minora de 14 ani în Marea Britanie la sora mea, pentru 2 saptamani. Sun divorțată legal de tatăl copiilor. Am hotararea de divort in felul urmator:domiciliul copiilor este la mine, el nu are program de vizită, nu se implica nici măcar cu pensia de întreținere. Copii nu vor sa îl vadă sub nici un pretext. Nici nu vrea sa dea o procura pentru ai face fetei pașaportul. Întrebarea mea este :ii pot face pașaportul fetei fără acea procura? Doar cu hotărârea de divorț? Va mulțumesc anticipat!
cat exercitati autoritatea parinteasca impreuna, aveti nevoie de declaratia acord a tatalui sau o hotarare jud care sa suplineasca acest acord.
Daca in hotarare scrie ca exercitati in mod exclusiv autoritatea parinteasca asupra copiilor atunci nu aveti nevoie de declaratie de calatorie din partea tatalui. In caz contrar, daca autoritatea parinteasca se exercită in comun trebuie sa obtineti acordul sau: benevol sau pe calea instantei de judecata.
Daca dezinteresul fata de copil persista de o perioada lunga de timp, va puteti adresa instantei cu o cerere prin care sa solicitati exercitarea in mod exclusiv a autoritatii parintesti.
Ar fi indicat sa contactati un avocat pentru a discuta probele astfel incat sa nu demarati procesul in zadar.