Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legitimare cu acte straine
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legitimare cu acte straine

Buna seara!
Astazi eram parcat langa canalul Dunăre marea neagra si a parcat langa mine o patrula de politie. Mi-a cerut mie si sotiei mele sa ma legitimez.
L-am intrebat care e motivul si a inceput sa ma i-a la misto râzând. I-am zis ok.

Eu sunt cetățean italian (dar si roman) iar sotia mea este românca.
Eu, având masina cu numere de italia, m-am legitimat cu permisul si cartea de identitate italiana.
Dupa ce a vazut actele mi-a cerut daca sunt si cetățean roman, si i-am zis ca da, el mi-a zis sa ma legitimez cu buletinul romanesc ca altfel se socotește lipsa de legitimare.
Dupa discutii destul de aprinse, in care ii explicam ca i-am dat un act de identitate, daca interesul era sa ma legitimeze, i-am dat actele românești.
A notat acolo ce a notat, s-a urcat in masina si in timp ce pleca mi-a zis ca o sa primesc amenda pentru lipsa de legitimare.

Ce as putea faca daca primesc procesul verbal?
M-ati putea ajuta?
Al3xandre96, utilizator